Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  

Artykuły

Lektury on-line

Aby dobrze poznać lekturę, nie wystarczy przeczytać streszczenie. Zachęcamy do czytania pełnego tekstu lub słuchania pełnego audiobooka.

Przedstawiamy listę linków do niektórych lektur. Niestety nie wszystkie lektury są dostępne on-line.

 

17 marca 2020
Czytaj więcej o: Lektury on-line
Przejdź do - Święta z książką

Święta z książką

W piątek 13. grudnia w naszej bibliotece udostępnimy czytelnikom zupełnie nowe książki. Te, które były tu wcześniej, też są ciekawe i także czekają, aby je przeczytać. Serdecznie zapraszamy do biblioteki i wypożyczenia kilku książek na czas Świąt i ferii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezdecydowanym służymy pomocą w wyborze lektury.

Kliknij “czytaj więcej” i poznaj nowości.

12 grudnia 2019
Czytaj więcej o: Święta z książką
Przejdź do - Święta z książką dla młodszych uczniów

Święta z książką dla młodszych uczniów

Młodszych czytelników również zapraszamy do czytania. Mamy dla Was nowe książki o przygodach “Vladka, najmilszego wampirka” i jego przyjaciół. Kilkanaście książek z serii “Czytam i główkuję” o Fredku, Królu Gromoryku i Szczurkach. Dwie książki o awanturach w lesie i Słodziakach. I wiele, wiele innych, które czekają na Was na bibliotecznych regałach.

 

12 grudnia 2019
Przejdź do - Wielka Liga Czytelników

Wielka Liga Czytelników

 

 

 

Szkolna biblioteka zaprasza wszystkich uczniów kl. 1 - 8 i rodziców do udziału w Wielkiej Lidze Czytelniczej. Zachęcamy wszystkich do wspólnego czytania książek. Szczegółowe informacje zamieszczone są na:http://wielka-liga.pl/regulamin/ .

7 grudnia 2019
Przejdź do - „Dlaczego słoń ma długi nos?” - Głośne Czytanie w SP 8

„Dlaczego słoń ma długi nos?” - Głośne Czytanie w SP 8

W dniach 5 i 7 czerwca w naszej szkole uczniowie klas 1-4 oraz 6a mieli okazję uczestniczyć w głośnym czytaniu. Była to już druga tego typu akcja czytelnicza w tym roku szkolnym. Tym razem na warsztat został wzięty klasyczny już tekst Rudyarda Kiplinga, który został zaadaptowany na potrzeby tegoż wydarzenia i zredagowany przez panią Beatę Grzegorczyk – bibliotekarza szkolnego. W rolę poszczególnych bohaterów historii wspaniale wcielili się nauczyciele. Wydarzeniu towarzyszyła gazetka prezentująca czarno-białe rysunki wszystkich zwierząt występujących w treści bajki.

7 czerwca 2019
Elżbieta Homlak
Czytaj więcej o: „Dlaczego słoń ma długi nos?” - Głośne Czytanie w SP 8

Od karnawalu do Wielkanocy czyli polskie zwyczaje i obrzędy

W piątkowe przedpołudnie, 5 kwietnia 2019 roku, w Szkole Podstawowej nr 8 w Jaworznie odbyła się wspaniała akademia. Po tygodniach przygotowań oraz wielu próbach nadszedł czas zaprezentowania efektów pracy szerszemu gronu widzów. W tym celu o godzinie 11.00 wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, pięknie przystrojonej na tę okoliczność mnóstwem barwnych motyli i napisem Wesołego Alleluja!

30 kwietnia 2019
Czytaj więcej o: Od karnawalu do Wielkanocy czyli polskie zwyczaje i obrzędy

Konkurs biblioteczny - Wyzwanie czytelnicze

Przypominamy, że nadal można uczestniczyć w "Wyzwaniu czytelniczym". Nowe wyzwanie dla uczniów klas 3-7 brzmi: znajdź 10 książek, których tytuł zawiera przymiotnik".  Dla uczniów klas drugich: znajdź 10 książek, które na okładce zawierają rysunek dwóch osób różnej płci". Zapraszamy do zabawy. Karty konkursowe znajdują się w bibliotece.

 

21 marca 2019
Czytaj więcej o: Konkurs biblioteczny - Wyzwanie czytelnicze
Przejdź do - Festiwal Piosenki Ludowej "Złoty kogut"

Festiwal Piosenki Ludowej "Złoty kogut"

W ostatni dzień przed feriami zimowymi – tj. 8 lutego 2019 roku – odbył się Festiwal Piosenki Ludowej. Była to już ósma edycja tego wydarzenia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest pani Beata Grzegorczyk – bibliotekarz szkolny. W tym dniu w strojach szkolnych dominowały kwieciste spódniczki, koronkowe kołnierzyki, gorsety i czerwone korale, a cała szkoła rozbrzmiewała ludowymi melodiami.

 

18 marca 2019
Elżbieta Homlak
Czytaj więcej o: Festiwal Piosenki Ludowej "Złoty kogut"
Przejdź do - Projekt czytelniczo-geograficzny

Projekt czytelniczo-geograficzny

Klasy piąte, pod kierunkiem pani Marzeny Kurek, realizują projekt „Wyruszamy w podróż z Nelą”. Zadaniem uczniów jest przeczytanie rozdziału z wybranej książki Neli – małej podróżniczki, a następnie przygotowanie i przedstawienie w czasie lekcji geografii, krótkiej relacji z przeczytanej lektury. Uczeń opowiada o podróży bohaterki, wskazuje na mapie kraj, który był celem jej wyprawy oraz prezentuje przygotowany przez siebie plakat. Prace plastyczne są eksponowane na tablicach trójdzielnych na pierwszym piętrze obok biblioteki.

 

14 marca 2019
Czytaj więcej o: Projekt czytelniczo-geograficzny
Przejdź do -  Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy

Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy

III miejsce w Wielkiej Lidze Czytelników

 28. lutego 2019 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filia w Jaworznie, zorganizowany został powiatowy etap Wielkiej Ligi Czytelników. Aby zakwalifikować się do tego etapu należało, w szkolnym finale, zdobyć co najmniej 80% punktów. W tej części konkursu wzięło udział 16 drużyn z jaworznickich szkół podstawowych. Osiem drużyn składających się z uczniów z klas 1-4 i osiem z klas 5-8. Nasi reprezentanci: Milena Chmura z kl. 4d i Mikołaj Zygmunt z kl. 3a, zajęli trzecie miejsce. Finalistom serdecznie gratulujemy. Wszystkich uczniów zapraszamy do codziennego czytania oraz do uczestnictwa w Wielkiej Lidze Czytelników w przyszłym roku szkolnym.

 

12 marca 2019
Beata Grzegorczyk
Czytaj więcej o: Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy

Wielka Liga Czytelników

Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

Uczestnicy szkolnego etapu WLC, którzy zdobędą  co najmniej 6 sprawności, wezmą udział w teście kwalifikacyjnym. Test kwalifikacyjny jest obowiązkowy dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w etapie powiatowym. Uczestnik musi zdobyć co najmniej 80% punktów (czyli min. 80 pkt.). Nawet jeżeli w szkole jest tylko jeden uczestnik konkursu, to musi wypełnić test kwalifikacyjny.

W naszej szkole Test będzie dotyczył książki „Cukierku, ty łobuzie” i odbędzie się 28 stycznia.

                                                                           Zapraszamy do zabawy i życzymy powodzenia

 

11 stycznia 2019
Beata Grzegorczyk
Przejdź do - Dzień głośnego czytania

Dzień głośnego czytania

16 listopada panie Beata Grzegorczyk i Elżbieta Homlak – szkolne bibliotekarki, zorganizowały Dzień Głośnego Czytania. Oprócz organizatorek dzieciom czytały: pani dyrektor Dorota Dubiel, wicedyrektor Ewa Banduła, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i języka polskiego oraz ksiądz Andrzej Małodobry.

         Uczniowie klas 1-4 zaproszeni zostali do wysłuchania bajki Beaty Ostrowickiej "Ale ja tak chcę!". Ta niewielka książeczka opowiada o małych stworkach – drzewiakach – mieszkających w lesie "niby razem, a jednak osobno" i tajemniczym Nowym. Bajka opowiada o tym, jak ciężko komuś nowemu odnaleźć się w grupie. Pozwala zrozumieć, że nie wolno odrzucać nikogo tylko dlatego, że jest inny. Uświadamia dzieciom, że postępowanie według zasady „ale ja tak chcę”, nie zawsze jest właściwe, a czasem może być krzywdzące dla innych.

22 listopada 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Kiermasz taniej książki

Kiermasz taniej książki

 22 listopada, w czasie trwania zebrań z rodzicami, zorganizowany został kiermasz książek, objęty patronatem Rady Rodziców. Swoją pomoc w reklamowaniu i sprzedaży zaproponowały dwie uczennice z klasy piątej i ósmej. Dzięki Hurtowni Taniej Książki, mogłyśmy zaoferować: powieści, lektury, słowniki, komiksy oraz mnóstwo książeczek z zadaniami i naklejkami dla młodszych i starszych dzieci. Wielu rodziców skorzystało z możliwości kupienia książek. Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej, drobnych nagród dla uczestników konkursów lub materiałów biurowych.

Prezentujemy kilka woluminów, pozyskanych od Hurtowni w ramach organizacji kiermaszu, które niebawem znajdą się na bibliotecznych półkach.

22 listopada 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Akcja czytelnicza sieci sklepów "BIEDRONKA"

Akcja czytelnicza sieci sklepów "BIEDRONKA"

We wrześniu klasy 1-3 wzięły udział w akcji zorganizowanej przez sieć sklepów "Biedronka".

Do wszystkich szkół podstawowych w Polsce organizatorzy wysłali bezpłatne zestawy książek pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, a także zestaw maskotek.

Każda  klasa otrzymała jedną książeczkę, maskotkę - "Słodziaka" oraz komplet kart i naklejek,  które miały zachęcić uczniów do codziennego czytania. Zadaniem uczniów było czytanie z rodzicami dowolnej książki codziennie, przez co najmniej 20 minut i zbieranie naklejek na karcie czytelniczej. Wyzwanie czytelnicze zakończyło się rysowaniem dalszych przygód "Gangu Słodziaków".

28 września 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Spotkanie z poetką Urszulą Kępką

Spotkanie z poetką Urszulą Kępką

 

Dnia 19 września uczniowie z klas 2a i 2b mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z poetką Panią Urszulą Kępką. Na spotkaniu Pani Kępka prezentowała wiersze ze swojego debiutanckiego tomiku poezji dla dzieci „Mania i Frania”.

Dzieci chętnie wysłuchały wszystkich wierszy, rozmawiały o postaciach oraz zastanawiały się nad tym, gdzie mieszkają czarownice i czym się zajmują, co swoim dzieciom śpiewa kocia mama, czy żaba może pokochać bociana i skąd bierze się tęcza. Uczyły się też piosenki o czarownicach mieszkających na Łysej Górze. Na koniec spotkania dzieci mogły kupić nową książeczkę z dedykacją Pani Urszuli Kępki. Dziękujemy za miłe spotkanie.

1 października 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Nasze recenzje

Nasze recenzje

Cztery – Veronica Roth

            Książka ta powstała z perspektywy drugiego, głównego bohatera trylogii Niezgodna – Tobiasa. Akcja rozgrywa się w Chicago, tuż po wojnie. Społeczeństwo jest podzielone na pięć frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Serdeczność, Prawość i Erudycję. Żyją one osobno, nie mając ze sobą kontaktu. Każdy szesnastolatek musi przejść test przynależności, aby sprawdzić, do której frakcji pasuje. Ci, którzy nie pasują do żadnej, zostają bezfrakcyjni, a Ci, którzy pasują do więcej niż jednej frakcji muszą zniknąć...

            Tobias – podręcznikowy Altruista – jest synem Marcusa Eatona, przedstawiciela swojej frakcji. Wydawać by się mogło, że ma spokojne życie, przykładnego ojca ale nic bardziej mylnego. Marcus jest tyranem. Bije i znęca się nad synem. Tobias żyje z nim sam, ponieważ jego matka zmarła gdy był jeszcze mały. Test przynależności, – do którego tylko przez wysoką rangę ojca był od dziecka przygotowywany – daje wynik Altruizmu. Zgodnie z jego przewidywaniem, syn zachowuje świadomość podczas symulacji a to oznacza, że ma jedną z cech Niezgodnego. Ostrzega go aby nikomu nie zdradził swojej tajemnicy. Nazajutrz, w dzień Ceremonii Wyboru upuszcza swojej krwi do misy z płonącymi węglami – znaku Nieustraszoności. Zaczyna całkiem nowe życie, przybiera nowe imię – Cztery – na znak najmniejszej ilości lęków w historii. Podczas inicjacji w nowej frakcji Tobias zajmuje pierwsze miejsce i otrzymuje propozycje zostania jednym z przedstawicieli Nieustraszoności. Pewnego dnia znajduje w pokoju tajemniczą karteczkę z napisem daty, miejsca i czasu spotkania. Gdy na nie idzie, okazuje się, że to jego matka, która wcale nie zmarła tylko uciekła. Po powrocie, Cztery rezygnuje z posady przywódcy, zaczyna pracę w pomieszczeniu kontrolnym i zostaje instruktorem młodych nowicjuszy. To właśnie tam, spotyka Tris – intrygującą dziewczynę, która tak samo jak on pochodzi z Altruizmu. Zaczyna jej ufać i pozwala aby mogli się nawzajem pooznać.

       

4 maja 2018
Czytaj więcej o: Nasze recenzje