Biblioteka

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  

Artykuły

Przejdź do - Wspaniałych WAKACJI!!!

Wspaniałych WAKACJI!!!

Zwrócone przez Was książki i podręczniki już sobie odpoczywają w szkolej bibliotece i grzecznie czekają na następny rok szkolny. A Wam drodzy uczniowie, Waszym rodzinom oraz wszystkim pracownikom szkoły życzymy, aby zaczynające się właśnie wakacje były przede wszystkim bezpieczne, pełne wytchnienia i odpoczynku. Dużo słońca, radości, uśmiechu od ucha do ucha i wielu niezapomnianych przygód! Aha, no i oczywiście wielu okazji do poczytania dla przyjemności ;-)...
 
Tego wszystkiego życzą Bibliotekarze :-)
 
26 czerwca 2020
Przejdź do - Wielka Liga Czytelników

Wielka Liga Czytelników

Pragniemy poinformować, że uczeń klasy 2b - Jan Kurp, zakwalifikował się do  powiatowego finału Wielkiej Ligi Czytelników.

28 maja, wziął udział w teście  dotyczacym treści książki Dominika Wieczorkiewicza pt.:"Hulajnogą przez Smocza wyspę" i uzyskał tytuł Pierwszego Wicemistrza Powiatu w kategorii klas 1-4.

Gratulujemy!

22 czerwca 2020

Zaszyfrowana wiadomość

W środę 10.06.2020 r. wszystkim uczniom naszej szkoły została przesyłana zaszyfrowana wiadomość. Był to cytat o czytaniu jednego z najwybitniejszych  XVII-wiecznych uczonych, matematyka, fizyka i filozofa. Trzeba przyznać, że odzew był naprawdę spory, gdyż prawidłowe odpowiedzi nadesłało 11 osób. Wśród nich do najszybszych należą:
1.Andrzej Grabiniok z kl. 5c
2. Małgorzata Urbańczyk z kl. 5c
3. Wiktoria Urbańczyk z kl. 6a
Gratulujemy wszystkim i dziękujemy za wspólną zabawę!
16 czerwca 2020
Czytaj więcej o: Zaszyfrowana wiadomość
Przejdź do - Bajkowa krzyżówka

Bajkowa krzyżówka

W zeszłym tygodniu w piątek uczniom klas 1-4 została przesłana bajkowa krzyżówka, w której zaznaczone kolorami pola tworzyły hasło. Dla wszystkich zainteresowanych przesyłamy jej rozwiązanie, które brzmi: TRZYMAJ SIĘ! 
 
 
Najszybciej poprawne odpowiedzi nadesłali: Miłosz Baran z kl. 3b oraz Julian Wilk z kl. 4a.
                       Gratulacje!
12 czerwca 2020
Czytaj więcej o: Bajkowa krzyżówka
Przejdź do - Uczniowie klas czwartych SP8 czytają i polecają

Uczniowie klas czwartych SP8 czytają i polecają

Dziś, do  uczniów prezentujących swoje prace plastyczne dotyczące książek, dołączyli czwartoklasiści.

10 czerwca 2020

Podręczniki

W sprawie zwrotu podręczników przez uczniów/rodziców klas 4-8

O terminie zwrotu podręczników, uczniowie i rodzice poszczególnych klas, zostaną powiadomieni przez dziennik elektroniczny.

 • Osoby zwracające książki do biblioteki tj. uczniowie/rodzice, podczas zwrotów książek,  zobowiązani są do używania środków ochrony osobistej – maseczek, rękawiczek jednorazowych.

 • W przypadku większej liczby osób, zwracających książki w tym samym czasie, należy zachować odległości min. 1,5 m od drugiej osoby.

 • Prosimy o zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia.

 • Podręczniki zapakowane do reklamówki, należy opisać w widoczny sposób: imię, nazwisko ucznia, klasa, telefon do rodzica.

 • Paczkę z podręcznikami należy umieścić w przygotowanym kartonie w przedsionku przy głównym wejściu do szkoły.

 • Paczki z podręcznikami, ze względu na przepisy sanitarne, mogą być rozpakowane najwcześniej po trzech dniach. Wtedy też nauczyciele dokonają oceny stanu technicznego oraz sprawdzenia liczby zwróconych książek).

 • W sytuacji stwierdzenia zniszczenia lub braku podręcznika, rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza lub (jeśli nie ma takiej konieczności) pokrycia kosztów, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą dziennika elektronicznego.

 • w sprawie wątpliwości i wyjaśniania spraw dotyczących biblioteki, rodzice mogą kontaktować się przez dziennik Librus z p. Beatą Grzegorczyk.

9 czerwca 2020
Przejdź do - Uczniowie klas szóstych SP8 czytają i polecają

Uczniowie klas szóstych SP8 czytają i polecają

Prezentujemy prace plastyczne uczniów klas szóstych. Obejrzyj galerię. 

26 maja 2020
Przejdź do - Uczniowie klas piątych SP8 czytają i polecają

Uczniowie klas piątych SP8 czytają i polecają

Tym razem prezentujemy prace plastyczne uczniów klas piątych. Obejrzyj galerię.

 

22 maja 2020
Przejdź do - Szyfr harcerski - rozwiązanie

Szyfr harcerski - rozwiązanie

Natomiast w piątek do złamania był kolejny szyfr - tym razem harcerski. Uczniowie jak zwykle świetnie sobie poradzili z zadaniem, jako pierwsi odpowiedź nadesłali:
1. Paweł Klocek z kl. 6A
2. Maja Dziedzic z kl. 1B
3. Olga Wilk z kl. 2A
Dziękujemy za wspólną zabawę! Bardzo się cieszymy z licznego odzewu i gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zgadywankach, gdyż wszyscy poradzili sobie świetnie! :-)
19 maja 2020
Przejdź do - Złam szyfr - rozwiązanie

Złam szyfr - rozwiązanie

czwartek uczniowie mieli do wykonania zadanie polegające na tym, aby rozszyfrować zakodowaną wiadomość. Tego dnia do najszybszych należeli:
1. Mikołaj Mroziński z kl. 1B
2. Paweł Klocek z kl. 6A
3. Miłosz Baran z kl. 3B
19 maja 2020
Przejdź do - Zgadywanka

Zgadywanka

W środę zaproponowałyśmy zgadywankę, w której trzeba było połączyć dwa odpowiednie słowa z kolumny pierwszej i drugiej tak, aby powstał prawidłowy tytuł. Najszybciej odpowiedź przysłali:
1. Mikołaj Mroziński z kl. 1B
2. Szymon Hałasa z kl. 2A
3. Miłosz Baran z kl. 3B
19 maja 2020
Przejdź do - Wykreślanka - rozwiązanie

Wykreślanka - rozwiązanie

We wtorek przez uczniami postawione zostało trudne zadanie - wykreślanka!
W niej ukryte zostało 25 haseł związanych z książką i biblioteką - poziomo, pionowo i na skos - od strony lewej do prawej i od prawej do lewej, także wszystkie możliwe kierunki. 
Z tym wyzwaniem po mistrzowsku rozprawił się Miłosz Baran z kl. 3B nadsyłając następujące wyrazy, które odszukał w gąszczu liter:
 
encyklopedia, powieść, biblioteka, regał, druk, bajka, wiersz, strony, okładka, pismo, tomy, czytanie, tytuł, słownik, litery, książka, katalog, karta, lektura, autor, wydawnictwo, księgarnia, legenda, czasopismo, zakładka.
 
W jednym z wyrazów wkradła się literówka, ale to nie przeszkodziło Miłoszowi, w odnalezieniu wszystkich słów. Gratulacje!
18 maja 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych polecają: "Nela- mała reporterka"

Uczniowie klas młodszych polecają: "Nela- mała reporterka"

Dziś uczennica klasy drugiej poleca książkę małej reporterki - Neli.

18 maja 2020

Uczniowie klas młodszych prezentują "Dasz radę, Cukierku!"

 

Książka, którą chciałbym Wam polecić to „Dasz radę, Cukierku!”. Jest to kolejny tom przygód kota Cukierka. Autorem jest Waldemar Cichoń.
W tej części Maciek chce zostać magikiem i używa do swoich sztuczek kota Cukierka. Kot przeżywa nieszczęśliwe dni, ponieważ jest załamanie pogody i nie może wyjść na dwór. Rozwiązana zostaje tajemnica zniknięcia kotleta schabowego. W tym tomie deszcz u sąsiada pada od spodu, a w pozostałych ogródkach jest susza. Maciek chce wygrać konkurs internetowy z pomącą Cukierka.  Kot musi też przejść strajk głodowy.
Wszystkie przygody są bardzo zabawne. W książce są ciekawe ilustracje Dariusza Wanata. Obrazki są kolorowe i śmieszne.
Polecam książkę, ponieważ nauczyłem się z niej nowych słów i dowiedziałem wielu rzeczy o kotach. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co zmalował kocur bury, zapraszam Cię do lektury.

 

ucz. kl. 1.

 

15 maja 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują - "Czarna owieczka"

Uczniowie klas młodszych prezentują - "Czarna owieczka"

Jan Grabowski - "Czarna owieczka"

praca plastyczna i pisemna - ucz. kl. 2.

15 maja 2020
Przejdź do - Tydzień Bibliotek -Bajkowa krzyżówka

Tydzień Bibliotek -Bajkowa krzyżówka

Z okazji Tygodnia Bibliotek, w poniedziałek uczniom została zaproponowana Bajkowa krzyżówka z hasłem. Podajemy jej rozwiązanie i dziękujemy za włączenie się do wspólnej zabawy oraz całkiem spory odzew. Jako pierwsza rozwiązanie krzyżówki nadesłała Olga Wilk z kl. 2a, druga  była Anna Sommerfeld z kl. 3b, zaś jako trzeci rozwiązanie podał nam Miłosz Baran z kl. 3B. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do dalszej zabawy!

13 maja 2020
Przejdź do - Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020

Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020

 

Maj jest szczególnym miesiącem, w którym wszystkie biblioteki mają swoje święto. Każdego roku w dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek, zaś 8 maja to Dzień Bibliotekarza. Okazje te zawsze były sposobnością do organizowania wielu ciekawych przedsięwzięć bibliotecznych, akcji czytelniczych czy konkursów. Wydarzenia te mają na celu podkreślić fakt, że biblioteki są ważnymi i potrzebnymi instytucjami oraz istotnym elementem naszego społeczeństwa. W tym roku, ze względu na zaistniałą sytuację, działalność bibliotek skupia się na wydarzeniach on-line.
Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi: „Zasmakuj w bibliotece”, wydarzenie promuje również plakat.

 

8 maja 2020
Przejdź do - Uczniowie SP8 czytają i polecają: Rick Riordan "Zagubiony Heros"

Uczniowie SP8 czytają i polecają: Rick Riordan "Zagubiony Heros"

 

Książka, którą chciałbym wszystkim polecić nosi tytuł „Zagubiony Heros”. Jej autorem jest Rick Riordan, który pisze książki kryminalne i fantasy dla młodzieży. Sięgnąłem po tę książkę, ponieważ lubię mitologię grecką, ale również dlatego, że książka jest bardzo gruba i nie muszę po dwóch dniach szukać nowej.
Zagubiony Heros to opowieść o trójce przyjaciół. Jednym z nich jest Jason, który budzi się w autobusie wycieczkowym i nic nie pamięta. Nie wie jak się w nim znalazł i dokąd jedzie. Okazuje się, że autobus wiezie młodzież do Szkoły Dziczy. Jest to szkoła dla trudnej młodzieży. Tam spotyka pozostałych dwóch bohaterów książki Leo i Piper. Cała trójka zostaje jednak przeniesiona ze szkoły do Obozu Herosów, gdzie dowiadują się, że są herosami czyli półbogami. Jason chcąc poznać swoją przeszłość, pomaga Herze, która obiecała mu odzyskanie wspomnień w zamian za uwolnienie jej z klatki.
Każdy z nastolatków ukrywa jakąś tajemnicę. Wspólnie tworzą idealną drużynę i przeżywają niesamowite przygody. Muszą stawiać czoła niemałym wyzwaniom. Od nich zależy los Olimpu i całego świata!
Książka jest pełna akcji, humoru i zagadek. Nie tylko można przy niej świetnie spędzić czas, ale można również nauczyć się wiele o mitologii. Myślę, że spodoba się ona wszystkim i w każdym wieku.

ucz. kl. 5.

 

5 maja 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują

Uczniowie klas młodszych prezentują

Andrzej Maleszka - "Magiczne drzewo"

praca wykonana przez ucz. kl. 2. 

30 kwietnia 2020

"Droga przez mękę" do czytania książek

 

W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, postanowiłem spróbować zachęcić nieco moich kolegów ze szkoły do przeczytania moim zdaniem jednej z najlepszych książek, jakie w ostatnim czasie czytałem. Pomysł ten przyszedł mi do głowy, gdyż muszę przyznać, sam do niedawna do czytania podchodziłem z ogromnym dystansem i robiłem to tak naprawdę, bo musiałem.

 

29 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: "Droga przez mękę" do czytania książek
Przejdź do - Uczniowie SP8 czytają i polecają: Jeff Kinney "Dziennik cwaniaczka"

Uczniowie SP8 czytają i polecają: Jeff Kinney "Dziennik cwaniaczka"

 

W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich postanowiłem spróbować zachęcić nieco moich kolegów ze szkoły do przeczytania moim zdaniem jednej z najlepszych książek, jakie w ostatnim czasie czytałem.

Spytacie pewnie, co takiego zachwyciło, zaciekawiło mnie w tej książce? Już w skrócie opowiadam, tak, aby nikomu nie zepsuć zabawy przy jej czytaniu.

Książka opowiada o życiu nastoletniego chłopca Grega Heffleya, mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Greg chodzi do Gimnazjum i w humorystyczny sposób opowiada o swoim życiu i wydarzeniach szkolnych w prowadzonym przez siebie dzienniku.

Ma on śmieszne przygody i już na początku twierdzi, że jest najlepszym człowiekiem, jakiego zna i nie musi robić listy postanowień na Nowy Rok, ponieważ nie ma, co poprawiać w sobie. Ale za to postanawia pomóc innym i spisuje listę postanowień dla pozostałych domowników: mamy, taty oraz braci. Przyjaźni się z kolegą Rowleyem oraz jest zakochany w pięknej dziewczynie z klasy.

Ma wiele ciekawych przygód, do przeczytania których bardzo wszystkich zachęcam. Są one

niesamowicie zabawne i na pewno każdemu poprawią humor, zwłaszcza w okresie epidemii.

Książka składa się z kilkunastu części i każdą z nich szczerze polecam do przeczytania.

Ucz. kl. 5.

 

29 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują

Uczniowie klas młodszych prezentują

 Renata Piątkowska - "Gang Słodziaków"

praca wykonana przez ucz. kl. 2

28 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie SP8 czytają i polecają: Karol Lipiński: "Chłopiec bez przeszłości"

Uczniowie SP8 czytają i polecają: Karol Lipiński: "Chłopiec bez przeszłości"

 

Książka którą chce Wam polecić nosi tytuł „Chłopiec bez przeszłości”. Autorem książki jest Karol Lipiński. Sięgnąłem po nią, ponieważ zaciekawiła mnie okładka, tytuł oraz fakt, że lubię science fiction. Dodatkowo przeczytałem kilka recenzji w internecie, które potwierdziły mój wybór.

 

Głównym bohaterem jest Jaś, który budzi się w zrujnowanym mieście i nie pamięta skąd jest. Miasto, w którym się obudził to zniszczona Warszawa w roku 2068. Chłopiec nie wie kim jest, nie zna swojej rodziny oraz swojego pochodzenia i wieku. Na swojej drodze spotyka różnych ludzi. Jedni chcą mu pomóc, a inni wykorzystać go. Jaś trafia do szkoły, w której jest poniżany i wytykany palcami. Nawet w swoim nowym domu nie czuje się bezpiecznie. Jego życie nie jest łatwe. Na szczęście spotyka Miyamoto Musashi- mistrza sztuk walki, który chce mu pomóc i oferuje mu nowe możliwości. W międzyczasie Ziemia staje w obliczu zagrożenia z kosmosu...
Książka jest bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu, ale również pouczająca. Cytat, który zapadł mi w pamięci pokazuje, że chłopiec bez przeszłości ma ciągle wpływ na swoją przyszłość.
Pamiętaj tylko, że to ty wybierasz, kim jesteś i kim będziesz”.
Polecam tą książkę wszystkim, którzy lubią kryminały, fantastykę i chcą na chwilę oderwać się od realnego świata.

 

 

22 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują "Jak się masz, Cukierku?" - Waldemar Cichoń

Uczniowie klas młodszych prezentują "Jak się masz, Cukierku?" - Waldemar Cichoń

Ostatnio przeczytałem książkę pt. „Jak się masz Cukierku?”. Napisał ją Waldemar Cichoń. Bardzo spodobała mi się nasza obowiązkowa lektura „Cukierku, ty łobuzie” i dlatego postanowiłem przeczytać kolejną część. Książka opowiada o przygodach kota Cukierka. Cukierek brał udział w reklamie karmy. Był też aktorem w teatrze. Obchodził Światowy Dzień Kota i dostał tort rybny. W tej części Cukierek zakochał się w czarno-białej kotce, która bardzo mu się spodobała. Poznał również kota, który przybłąkał się do domu.

Wszystkie przygody Cukierka były ciekawe i zabawne. Najbardziej spodobało mi się opowiadanie o wizycie u weterynarza pt. „Tradycja”.

Książka ma dużo śmiesznych i kolorowych obrazków. Obrazki pomagają zrozumieć i wyobrazić sobie opowiadanie.  Polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią odpocząć przy czytaniu zabawnych opowiadań. Ja planuję przeczytać kolejną część pt „Dasz radę, Cukierku”

ucz. kl. 1.

 

20 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują

Uczniowie klas młodszych prezentują

Brandon Mull - "Baśniobór"

  rysunek wykonany przez ucz. kl. 2.

18 kwietnia 2020

Uczniowie SP8 czytają i polecają: Juliusz Verne - "Dzieci kapitana Granta"

 

Chciałem podzielić się wrażeniami z czytanej właśnie przeze mnie, razem z tatą, książki Juliusza Verne'a pod tytułem „Dzieci kapitana Granta”.

Liczne niebezpieczeństwa, niespodziewane odkrycia, zmylone tropy, odwiedziny w kolejnych, niezbadanych krainach, poznawanie nowych, niekoniecznie przyjaźnie nastawionych ludzi - w „Dzieciach kapitana Granta” znajdziemy wszystko, czego można się spodziewać po dobrej powieści przygodowej i podróżniczej. Miłośnicy geografii, którzy sięgną po tę książkę, na pewno nie będą mieli powodu do narzekań - tekst jest pełen informacji z tej dziedziny; nie da się również przeoczyć ciekawostek historycznych. Autor bez wątpienia miał nie tylko olbrzymią wyobraźnię, ale też bardzo rozległą wiedzę, którą potrafił wykorzystać w swojej twórczości.
Gorąco polecam wszystkim żądnym przygód.

                  Ucz. kl. 4

 

 

15 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie SP8 czytają i polecają: Regina Brett - "Jesteś cudem"

Uczniowie SP8 czytają i polecają: Regina Brett - "Jesteś cudem"

 

 

Moją ukochaną książką, dzięki której zaczęłam czytać nie tylko obowiązkowe lektury, jest ,,Jesteś cudem” Reginy Brett.
Moją przygodę z książką zaczęłam całkiem niedawno. Jestem nastolatką, mam swoje humorki, niejednokrotnie czuję się źle we własnym ciele i ucieka pewność siebie. Fajnie, aby mieć wtedy obok siebie osobę, która będzie codziennie przypominać, że każdy z nas "jest cudem" i nie możemy zadręczać się czymś, na co nie mamy wpływu...

 

7 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: Uczniowie SP8 czytają i polecają: Regina Brett - "Jesteś cudem"
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują

Uczniowie klas młodszych prezentują

Zachęcamy do oglądania zaczątku przyszłej "Galerii postaci literackich". Dziś pierwszy portret. Oto główny bohater książki pt. "Cukierku, ty łobuzie" Waldemara Cichonia, narysowany przez ucz. kl. 1. . Jeśli chcecie zobaczyć tu swoją pracę, przyślijcie ja do nas na adres podany przez Librus.

6 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie SP8 czytają i polecają: ,,Początek mnie i Ciebie" - Emery Lord

Uczniowie SP8 czytają i polecają: ,,Początek mnie i Ciebie" - Emery Lord

Zapraszamy do czytania opinii o książkach, przeczytanych przez uczniów klas 4-8.

  ,,Początek mnie i Ciebie" - Emery Lord

Niedawno miałam okazję przeczytać książkę pt. ,,Początek mnie i Ciebie" napisaną przez Emery Lord . Opowiada o życiu dziewczyny, która doświadczyła śmierci bliskiej osoby .
         Moim zdaniem autorka tej książki podjęła ważny temat, jakim jest życie dziewczyny po śmierci swojego chłopaka. Główna bohaterka - Paige czuje się źle, gdy ludzie składają jej kondolencje. Była bowiem w związku z Aaronem tylko dwa tygodnie przed jego śmiercią, a jest traktowana jak wdowa po śmierci męża. Postać ma również inny problem. Rozwiedzeni rodzice wracają do siebie.

6 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: Uczniowie SP8 czytają i polecają: ,,Początek mnie i Ciebie" - Emery Lord

Lektury on-line

Aby dobrze poznać lekturę, nie wystarczy przeczytać streszczenie. Zachęcamy do czytania pełnego tekstu lub słuchania pełnego audiobooka.

Przedstawiamy listę linków do niektórych lektur. Niestety nie wszystkie lektury są dostępne on-line.

 

17 marca 2020
Czytaj więcej o: Lektury on-line
Przejdź do - Święta z książką

Święta z książką

W piątek 13. grudnia w naszej bibliotece udostępnimy czytelnikom zupełnie nowe książki. Te, które były tu wcześniej, też są ciekawe i także czekają, aby je przeczytać. Serdecznie zapraszamy do biblioteki i wypożyczenia kilku książek na czas Świąt i ferii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezdecydowanym służymy pomocą w wyborze lektury.

Kliknij “czytaj więcej” i poznaj nowości.

12 grudnia 2019
Czytaj więcej o: Święta z książką
Przejdź do - Święta z książką dla młodszych uczniów

Święta z książką dla młodszych uczniów

Młodszych czytelników również zapraszamy do czytania. Mamy dla Was nowe książki o przygodach “Vladka, najmilszego wampirka” i jego przyjaciół. Kilkanaście książek z serii “Czytam i główkuję” o Fredku, Królu Gromoryku i Szczurkach. Dwie książki o awanturach w lesie i Słodziakach. I wiele, wiele innych, które czekają na Was na bibliotecznych regałach.

 

12 grudnia 2019
Przejdź do - Wielka Liga Czytelników

Wielka Liga Czytelników

 

 

 

Szkolna biblioteka zaprasza wszystkich uczniów kl. 1 - 8 i rodziców do udziału w Wielkiej Lidze Czytelniczej. Zachęcamy wszystkich do wspólnego czytania książek. Szczegółowe informacje zamieszczone są na:http://wielka-liga.pl/regulamin/ .

7 grudnia 2019
Przejdź do - „Dlaczego słoń ma długi nos?” - Głośne Czytanie w SP 8

„Dlaczego słoń ma długi nos?” - Głośne Czytanie w SP 8

W dniach 5 i 7 czerwca w naszej szkole uczniowie klas 1-4 oraz 6a mieli okazję uczestniczyć w głośnym czytaniu. Była to już druga tego typu akcja czytelnicza w tym roku szkolnym. Tym razem na warsztat został wzięty klasyczny już tekst Rudyarda Kiplinga, który został zaadaptowany na potrzeby tegoż wydarzenia i zredagowany przez panią Beatę Grzegorczyk – bibliotekarza szkolnego. W rolę poszczególnych bohaterów historii wspaniale wcielili się nauczyciele. Wydarzeniu towarzyszyła gazetka prezentująca czarno-białe rysunki wszystkich zwierząt występujących w treści bajki.

7 czerwca 2019
Elżbieta Homlak
Czytaj więcej o: „Dlaczego słoń ma długi nos?” - Głośne Czytanie w SP 8

Od karnawalu do Wielkanocy czyli polskie zwyczaje i obrzędy

W piątkowe przedpołudnie, 5 kwietnia 2019 roku, w Szkole Podstawowej nr 8 w Jaworznie odbyła się wspaniała akademia. Po tygodniach przygotowań oraz wielu próbach nadszedł czas zaprezentowania efektów pracy szerszemu gronu widzów. W tym celu o godzinie 11.00 wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, pięknie przystrojonej na tę okoliczność mnóstwem barwnych motyli i napisem Wesołego Alleluja!

30 kwietnia 2019
Czytaj więcej o: Od karnawalu do Wielkanocy czyli polskie zwyczaje i obrzędy

Konkurs biblioteczny - Wyzwanie czytelnicze

Przypominamy, że nadal można uczestniczyć w "Wyzwaniu czytelniczym". Nowe wyzwanie dla uczniów klas 3-7 brzmi: znajdź 10 książek, których tytuł zawiera przymiotnik".  Dla uczniów klas drugich: znajdź 10 książek, które na okładce zawierają rysunek dwóch osób różnej płci". Zapraszamy do zabawy. Karty konkursowe znajdują się w bibliotece.

 

21 marca 2019
Czytaj więcej o: Konkurs biblioteczny - Wyzwanie czytelnicze
Przejdź do - Festiwal Piosenki Ludowej "Złoty kogut"

Festiwal Piosenki Ludowej "Złoty kogut"

W ostatni dzień przed feriami zimowymi – tj. 8 lutego 2019 roku – odbył się Festiwal Piosenki Ludowej. Była to już ósma edycja tego wydarzenia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest pani Beata Grzegorczyk – bibliotekarz szkolny. W tym dniu w strojach szkolnych dominowały kwieciste spódniczki, koronkowe kołnierzyki, gorsety i czerwone korale, a cała szkoła rozbrzmiewała ludowymi melodiami.

 

18 marca 2019
Elżbieta Homlak
Czytaj więcej o: Festiwal Piosenki Ludowej "Złoty kogut"
Przejdź do - Projekt czytelniczo-geograficzny

Projekt czytelniczo-geograficzny

Klasy piąte, pod kierunkiem pani Marzeny Kurek, realizują projekt „Wyruszamy w podróż z Nelą”. Zadaniem uczniów jest przeczytanie rozdziału z wybranej książki Neli – małej podróżniczki, a następnie przygotowanie i przedstawienie w czasie lekcji geografii, krótkiej relacji z przeczytanej lektury. Uczeń opowiada o podróży bohaterki, wskazuje na mapie kraj, który był celem jej wyprawy oraz prezentuje przygotowany przez siebie plakat. Prace plastyczne są eksponowane na tablicach trójdzielnych na pierwszym piętrze obok biblioteki.

 

14 marca 2019
Czytaj więcej o: Projekt czytelniczo-geograficzny
Przejdź do - Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy

Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy

III miejsce w Wielkiej Lidze Czytelników

 28. lutego 2019 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filia w Jaworznie, zorganizowany został powiatowy etap Wielkiej Ligi Czytelników. Aby zakwalifikować się do tego etapu należało, w szkolnym finale, zdobyć co najmniej 80% punktów. W tej części konkursu wzięło udział 16 drużyn z jaworznickich szkół podstawowych. Osiem drużyn składających się z uczniów z klas 1-4 i osiem z klas 5-8. Nasi reprezentanci: Milena Chmura z kl. 4d i Mikołaj Zygmunt z kl. 3a, zajęli trzecie miejsce. Finalistom serdecznie gratulujemy. Wszystkich uczniów zapraszamy do codziennego czytania oraz do uczestnictwa w Wielkiej Lidze Czytelników w przyszłym roku szkolnym.

 

12 marca 2019
Beata Grzegorczyk
Czytaj więcej o: Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy

Wielka Liga Czytelników

Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

Uczestnicy szkolnego etapu WLC, którzy zdobędą  co najmniej 6 sprawności, wezmą udział w teście kwalifikacyjnym. Test kwalifikacyjny jest obowiązkowy dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w etapie powiatowym. Uczestnik musi zdobyć co najmniej 80% punktów (czyli min. 80 pkt.). Nawet jeżeli w szkole jest tylko jeden uczestnik konkursu, to musi wypełnić test kwalifikacyjny.

W naszej szkole Test będzie dotyczył książki „Cukierku, ty łobuzie” i odbędzie się 28 stycznia.

                                                                           Zapraszamy do zabawy i życzymy powodzenia

 

11 stycznia 2019
Beata Grzegorczyk
Przejdź do - Dzień głośnego czytania

Dzień głośnego czytania

16 listopada panie Beata Grzegorczyk i Elżbieta Homlak – szkolne bibliotekarki, zorganizowały Dzień Głośnego Czytania. Oprócz organizatorek dzieciom czytały: pani dyrektor Dorota Dubiel, wicedyrektor Ewa Banduła, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i języka polskiego oraz ksiądz Andrzej Małodobry.

         Uczniowie klas 1-4 zaproszeni zostali do wysłuchania bajki Beaty Ostrowickiej "Ale ja tak chcę!". Ta niewielka książeczka opowiada o małych stworkach – drzewiakach – mieszkających w lesie "niby razem, a jednak osobno" i tajemniczym Nowym. Bajka opowiada o tym, jak ciężko komuś nowemu odnaleźć się w grupie. Pozwala zrozumieć, że nie wolno odrzucać nikogo tylko dlatego, że jest inny. Uświadamia dzieciom, że postępowanie według zasady „ale ja tak chcę”, nie zawsze jest właściwe, a czasem może być krzywdzące dla innych.

22 listopada 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Kiermasz taniej książki

Kiermasz taniej książki

 22 listopada, w czasie trwania zebrań z rodzicami, zorganizowany został kiermasz książek, objęty patronatem Rady Rodziców. Swoją pomoc w reklamowaniu i sprzedaży zaproponowały dwie uczennice z klasy piątej i ósmej. Dzięki Hurtowni Taniej Książki, mogłyśmy zaoferować: powieści, lektury, słowniki, komiksy oraz mnóstwo książeczek z zadaniami i naklejkami dla młodszych i starszych dzieci. Wielu rodziców skorzystało z możliwości kupienia książek. Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej, drobnych nagród dla uczestników konkursów lub materiałów biurowych.

Prezentujemy kilka woluminów, pozyskanych od Hurtowni w ramach organizacji kiermaszu, które niebawem znajdą się na bibliotecznych półkach.

22 listopada 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Akcja czytelnicza sieci sklepów "BIEDRONKA"

Akcja czytelnicza sieci sklepów "BIEDRONKA"

We wrześniu klasy 1-3 wzięły udział w akcji zorganizowanej przez sieć sklepów "Biedronka".

Do wszystkich szkół podstawowych w Polsce organizatorzy wysłali bezpłatne zestawy książek pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, a także zestaw maskotek.

Każda  klasa otrzymała jedną książeczkę, maskotkę - "Słodziaka" oraz komplet kart i naklejek,  które miały zachęcić uczniów do codziennego czytania. Zadaniem uczniów było czytanie z rodzicami dowolnej książki codziennie, przez co najmniej 20 minut i zbieranie naklejek na karcie czytelniczej. Wyzwanie czytelnicze zakończyło się rysowaniem dalszych przygód "Gangu Słodziaków".

28 września 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Spotkanie z poetką Urszulą Kępką

Spotkanie z poetką Urszulą Kępką

 

Dnia 19 września uczniowie z klas 2a i 2b mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z poetką Panią Urszulą Kępką. Na spotkaniu Pani Kępka prezentowała wiersze ze swojego debiutanckiego tomiku poezji dla dzieci „Mania i Frania”.

Dzieci chętnie wysłuchały wszystkich wierszy, rozmawiały o postaciach oraz zastanawiały się nad tym, gdzie mieszkają czarownice i czym się zajmują, co swoim dzieciom śpiewa kocia mama, czy żaba może pokochać bociana i skąd bierze się tęcza. Uczyły się też piosenki o czarownicach mieszkających na Łysej Górze. Na koniec spotkania dzieci mogły kupić nową książeczkę z dedykacją Pani Urszuli Kępki. Dziękujemy za miłe spotkanie.

1 października 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Nasze recenzje

Nasze recenzje

Cztery – Veronica Roth

            Książka ta powstała z perspektywy drugiego, głównego bohatera trylogii Niezgodna – Tobiasa. Akcja rozgrywa się w Chicago, tuż po wojnie. Społeczeństwo jest podzielone na pięć frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Serdeczność, Prawość i Erudycję. Żyją one osobno, nie mając ze sobą kontaktu. Każdy szesnastolatek musi przejść test przynależności, aby sprawdzić, do której frakcji pasuje. Ci, którzy nie pasują do żadnej, zostają bezfrakcyjni, a Ci, którzy pasują do więcej niż jednej frakcji muszą zniknąć...

            Tobias – podręcznikowy Altruista – jest synem Marcusa Eatona, przedstawiciela swojej frakcji. Wydawać by się mogło, że ma spokojne życie, przykładnego ojca ale nic bardziej mylnego. Marcus jest tyranem. Bije i znęca się nad synem. Tobias żyje z nim sam, ponieważ jego matka zmarła gdy był jeszcze mały. Test przynależności, – do którego tylko przez wysoką rangę ojca był od dziecka przygotowywany – daje wynik Altruizmu. Zgodnie z jego przewidywaniem, syn zachowuje świadomość podczas symulacji a to oznacza, że ma jedną z cech Niezgodnego. Ostrzega go aby nikomu nie zdradził swojej tajemnicy. Nazajutrz, w dzień Ceremonii Wyboru upuszcza swojej krwi do misy z płonącymi węglami – znaku Nieustraszoności. Zaczyna całkiem nowe życie, przybiera nowe imię – Cztery – na znak najmniejszej ilości lęków w historii. Podczas inicjacji w nowej frakcji Tobias zajmuje pierwsze miejsce i otrzymuje propozycje zostania jednym z przedstawicieli Nieustraszoności. Pewnego dnia znajduje w pokoju tajemniczą karteczkę z napisem daty, miejsca i czasu spotkania. Gdy na nie idzie, okazuje się, że to jego matka, która wcale nie zmarła tylko uciekła. Po powrocie, Cztery rezygnuje z posady przywódcy, zaczyna pracę w pomieszczeniu kontrolnym i zostaje instruktorem młodych nowicjuszy. To właśnie tam, spotyka Tris – intrygującą dziewczynę, która tak samo jak on pochodzi z Altruizmu. Zaczyna jej ufać i pozwala aby mogli się nawzajem pooznać.

       

4 maja 2018
Czytaj więcej o: Nasze recenzje