Matematyka na wesoło

31 marca 2017

Matematyka to nie tylko wzory, regułki, czy trudne zadania. W związku z obchodami: „Międzynarodowego  Dnia Liczby Pi” uczniowie naszej szkoły  w dniu 14.03.2017r. uczestniczyli w zajęciach z matematyki i fizyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wszyscy świetnie się bawili  między innymi na pokazach z akustyki oraz na wykładzie z myślenia analitycznego i intuicji w podejmowaniu decyzji.

W ramach obchodów Święta Liczby Pi w naszej szkole w dniu 21.03.2017r. uczniowie  również  wzięli udział w różnych konkurencjach między klasowych. Największą popularność zyskały konkurencje PREZETACJA WYLOSOWANEGO MATEMATYKA. Każda klasa podeszła
do konkurencji bardzo artystycznie. W klasie Ib nawet tata Julii Krzysicy pan Rafał Krzysica wcielił się w rolę Talesa z Miletu, za co Panu serdecznie dziękujemy. Oprócz tego cała szkoła świetnie się bawiła podczas zawodów na najpiękniej wykonaną liczę Pi w wymiarze 3D. Ogromną popularność zyskały również konkurencje indywidualne: WIERSZ O LICZBIE PI oraz MISTRZ MATEMATYKI- znajomość kolejnych cyfr tworzących  liczbę pi. Tegoroczny rekord to 110 cyfr po przecinku w Gimnazjum i 104 w szkole podstawowej.

Nie wszyscy na pewno wiedzą, że 14 marca to także dzień urodzin jednego z największych fizyków - teoretyków, twórcy szczególnej i ogólnej teorii względności, laureata nagrody Nobla
- Alberta Einsteina i matematyka - Wacława Sierpińskiego. W związku z tym uczniowie również mieli możliwość bliżej poznać sylwetki tych uczonych poprzez prezentacje.

Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy i do zobaczenia w przyszłym roku.

Autor: Matematycy ZS4 w Jaworznie